You are currently viewing Jak przygotować się do sesji rodzinnej?

Jak przygotować się do sesji rodzinnej?

Kiedy zdecydujecie się na profesjonalną sesję fotograficzną to warto zastanowić się jakiego rodzaju zdjęć oczekujecie. Mogą to być portrety studyjne - pozowane lub bardziej spontaniczne, minimalistyczne lub w określonej scenerii z rekwizytami. A może bardziej odpowiadałaby Wam sesja w plenerze? Każda pora roku ma swoje uroki. Można zorganizować sesję nad jeziorem, w parku wśród jesiennych liści, na ulubionym placu zabaw albo w sadzie wśród kwitnących jabłoni. Jeśli najlepiej czujecie się w domowym zaciszu to dobrym rozwiązaniem będzie sesja lifestylowa. Wtedy fotograf przyjeżdża do Was i fotografuje Waszą codzienność, wygłupy na łóżku, przytulasy na podłodze, wspólne gotowanie itp.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam przygotować się do sesji rodzinnej:

1. Zadbajcie o dobry nastrój

Jeśli jest to pierwsza sesja Waszych dzieci postarajcie się opowiedzieć im wcześniej o tym co będzie się działo. Przedstawcie im sesję jako super wydarzenie i fantastyczną zabawę. Przed sesją wyśpijcie się i zabierzcie ze sobą dobry humor. Wasze nastawienie jest bardzo ważne. Unikajcie pośpiechu bo on często powoduje wzajemne kłótnie. Jeśli to już Wasza kolejna sesja to powspominajcie jak było na ostatniej. Zaplanujcie kolejne wspólne kadry. Poszukajcie inspiracji w internecie. Zaufajcie fotografowi, wyluzujcie się a przekonacie się, że sesja rodzinna może być cudownym doświadczeniem, którego efektem będą fantastyczne zdjęcia.

2. Zaplanujcie godzinę sesji

Godzina sesji powinna być dopasowana pod Wasze dzieci. Sesja nie może wypaść w czasie kiedy na co dzień dziecko ma swoją drzemkę bo będzie zmęczone i marudne. Wybierzcie taką porę dnia kiedy najlepiej się bawicie. Sesja ma być przecież świetną zabawą.

3. Przygotujcie przekąski i napoje

“Polak głodny to Polak zły” to znane wszystkim stwierdzenie. W przypadku małych dzieci jest ono jeszcze bardziej prawdziwe. Przygotujcie niewielkie przekąski i coś do picia dla swoich Pociech. W czasie sesji w każdej chwili możemy zrobić przerwę żeby się chwilę posilić i z nową energią wrócić do robienia zdjęć.

4. Przemyślcie swoje stylizacje

Stylizacje powinny być wcześniej przemyślane i spójne. Warto pomyśleć o kilku stylizacjach i w trakcie sesji zmienić “look”. Czasem wystarczy zarzucić bluzę i już wyglądamy całkowicie inaczej. Pamiętajcie, że ubrania muszą być czyste, wyprasowane i przede wszystkim powinny być wygodne. Musicie czuć się dobrze. Unikajcie gryzących swetrów i sztywnych, ograniczających ruchy materiałów. Unikajcie bardzo wzorzystych ubrań, z kolorowymi, dużymi napisami bo one będą bardzo przyciągać uwagę. Pamiętajcie, że jako Rodzina powinniście do siebie pasować kolorystycznie. Nie oznacza to, że musicie mieć takie same koszulki ale Wasze ubrania muszą ze sobą współgrać tak żeby nikt się nie wyróżniał. Zaangażujcie w przygotowania Wasze dzieci (jeśli są już odpowiednio duże). Pozwólcie im wybrać ich ulubione koszulki, sukienki itp. Nie zapomnijcie też o butach, które są dopełnieniem całej stylizacji.

5. Makijaż - mocniejszy niż zwykle

Drogie Panie, zadbajcie o odpowiedni makeup. Jeśli nie czujecie się dobrze w tym temacie to zastanówcie się nad skorzystaniem z usług wizażystki. Przygotujcie skórę już dzień przed sesją np. stosując dobrą maseczkę. Makijaż do sesji powinien być subtelny i delikatny jednak pamiętajcie, że aby uzyskać taki efekt na zdjęciu musi być on w rzeczywistości nieco mocniejszy niż ten, który robimy na co dzień. Zależy nam na uzyskaniu efektu matowej, gładkiej cery o zdrowym kolorycie. Drodzy Panowie, cenna rada dla Was: jeśli nosicie wąsy lub brodę to zadbajcie o nie. Możecie również pokusić się o zmatowienie skóry.

6. Zadbajcie o włosy i paznokcie

Wasze fryzury muszą współgrać ze stylizacjami i makijażem. Jeśli farbujecie włosy to musicie wiedzieć, że aparat jest tutaj bezlitosny i każdy odrost będzie widoczny. Dłonie również będą widoczne na zdjęciach dlatego paznokcie muszą być zadbane. Panie mogą postawić na kolor ale najważniejsze żeby nie było widać niedociągnięć, odprysków itp.

7. Przygotujcie rekwizyty

Przygotujcie najukochańszego misia Waszego dziecka, ulubioną poduszkę, samochodzik, książeczkę lub lalkę. W przypadku młodszych dzieci są to niezbędne gadżety, które pomogą uspokoić malucha w momencie kryzysowym. Po latach przeglądając zdjęcia miło będzie powspominać zabawki, z którymi dziecko nie mogło się rozstać. Rekwizyty dotyczą nie tylko dzieci. Jeśli macie jakąś rodzinną pasję to również fajnie jest pokazać ją na fotografiach. Np. jeśli gracie w badmintona to zabierzcie ze sobą rakietki, jeśli kochacie grać w planszówki to przygotujcie swoją ulubioną.

8. Miejsce

W przypadku sesji studyjnej lub plenerowej o miejsce zadba fotograf. Jeśli sesja ma się odbyć u Was w domu to postarajcie się przygotować przestrzeń, w której ma być wykonana sesja. Zadbajcie o to by usunąć z pola widzenia np. rozwieszone pranie czy skarpetki leżące na fotelu.

9. Zainspirujcie się przed sesją

10. Pozwólcie sobie na odrobinę szaleństwa

Sesja rodzinna nie musi być sztywna i “na baczność”. Pozwólcie sobie na odrobinę szaleństwa i spontaniczności. Nie strofujcie swoich dzieci kiedy zaczną się wygłupiać i nie wymagajcie aby cały czas patrzyły w obiektyw i pokazywały ząbki. Każdy pomysł na ujęcie jest dobry. Dajmy się też wykazazać najmłodszym Modelom i jeśli mają ciekawy pomysł na zdjęcie to wykorzystajmy ich energię i wyobraźnię. Dziecko poczuje się docenione i na pewno taką sesję będzie miło wspominać.

Do zobaczenia na sesji 🙂