You are currently viewing Detale są ważne, czyli co zrobić aby nasze zdjęcia produktowe były wyjątkowe

Detale są ważne, czyli co zrobić aby nasze zdjęcia produktowe były wyjątkowe

Tworząc zdjęcia produktowe nie należy zapominać o detalach. Zdjęcie z przodu,
z tyłu, z boku, z góry, z dołu to podstawa ale to właśnie zdjęcia detali są swoistą wisienką na torcie, elementem który być może przykuje największą uwagę naszych odbiorców. Na początku kilka wskazówek.

Głębia ostrości i światło

Fotografując detale możemy śmiało pobawić się głębią ostrości. Ostry szczegół i pięknie rozmyta pozostała część produktu, do tego zabawa światłem i cieniem, refleksami i efekt na pewno będzie super. Ważne żeby robić to świadomie. Pamiętajcie, że głębia ostrości zależy od ogniskowej Waszego aparatu, jasności obiektywu, użytej przysłony i odległości od fotografowanego obiektu. Im bliżej podejdziemy, tym rozmycie będzie większe. Dlatego nie bójcie się podejść blisko z obiektywem. Im obiektyw jest jaśniejszy (przysłona mniejsza) tym bardziej tło będzie rozmazane.

Punkt widzenia i ułożenie produktu

W zależności od perspektywy fotografowania uzyskamy całkowicie inne ujęcia. Możemy fotografować z góry, z dołu, pod kątem np. 45 stopni lub trzymając aparat dokładnie na wysokości danego produktu. Warto przyjrzeć się naszemu produktowi z każdej możliwej strony by znaleźć ten właściwy kadr. Przy detalach można postawić na nieoczywiste ujęcia, takie które wyróżniają nasz towar. Bawcie się też samym ułożeniem produktu, obracajcie go, przekręcajcie i obserwujcie jak zmienia się światłocień.

Kolor tła

Kolor tła ma bardzo ważne znaczenie. Możemy użyć kontrastowego tła żeby bardziej wyeksponować fotografowany detal, podkreślić kolor fotografowanego produktu lub mniej kontrastowego jedynie lekko podkreślającego interesujący nasz szczegół. Ale uwaga -niektóre barwy mogą też sprawić, że nasz produkt będzie wyglądał niekorzystnie ponieważ pewne kolory po prostu się ze sobą “gryzą”. Zachęcam Was do eksperymentowania, czasem nieoczywiste połączenia kolorystyczne sprawiają, że otrzymujemy efekt wow.

Przed Wami kilka zdjęć z sesji dla firmy VDS Ładne Klamki. Sama sesja jak zawsze wymagała wcześniejszego przygotowania. W tym przypadku oprócz tła i oświetlenia należało stworzyć specjalną konstrukcję, do której można było przymocować poszczególne klamki. Część zdjęć została wykonana w świetle naturalnym, część w namiocie bezcieniowym. Każda klamka przed sfotografowaniem została wyczyszczona i wypolerowana, żeby pozbyć się wszelkich niepożądanych pyłków, odcisków itp. Przygotowanie produktu jest niezwykle istotne i warto się do tego przyłożyć jeśli nie chcemy potem spędzać długich godzin przed ekranami komputera przy obróbce.

Zdjęcia katalogowe wymagają pilnowania takiego samego ustawienia przy każdej fotografii zarówno parametrów w samym aparacie, identycznego ułożenia poszczególnych klamek oraz zachowania takiego samego kąta nachylenia i odległości od fotografowanego produktu (tu pomocny był statyw). Największą frajdę przyniosły mi zdjęcia “artystyczne” i zdjęcia detali, które pozwalały na większy freestyle 😉 To był czas na kombinowanie, eksperymentowanie i zabawę. ​