You are currently viewing Sesje szkolne/przedszkolne

Sesje szkolne/przedszkolne

Uwielbiam pracę z dziećmi. Jestem mamą dwójki cudownych Łobuzów i nie wyobrażam sobie życia bez nich ♥ Uwielbiam zatrzymywać nasze ulotne, wspólne chwile na zdjęciach. Jednak fotografowanie swoich dzieci znacznie różni się od fotografowania grupy 25-30 małych lub większych Modeli. Najbardziej w swojej pracy lubię to, że każda sesja jest inna.


Sesje wykonywane w szkole czy przedszkolu są specyficzne. Czasu jest mało, dzieci dużo, przestrzeń ograniczona… Dlatego najważniejszy jest dobry plan 🙂 Każda sesja wymaga dokładnego przygotowania, zaplanowania wszystkich szczegółów, przygotowania rekwizytów, uwzględnienia oczekiwań dyrekcji placówki, nauczycieli, rodziców, a także samych Modeli. Dzieci są jednak nieobliczalne, ich humory zmieniają się z minuty na minutę.  Dla mnie plan jest punktem wyjścia. Plan sprawia, że idąc na sesję czuję się pewniej bo wiem, że jestem przygotowana.  Jednak często (zwłaszcza pracując z najmłodszymi) w trakcie sesji okazuje się, że plan wymaga pewnych modyfikacji 😉

Zdjęcia szkolne/przedszkolne często kojarzą nam się z monotonią, nieciekawym tłem, sztucznymi uśmiechami. Takim sesjom mówimy “Nie”. Wystarczy dobry pomysł, pozytywna energia, luźna atmosfera, zaciekawienie małych Modeli i już mamy naturalny uśmiech na twarzy najmłodszych. Ważne, żeby złapać wspólny język, nawiązać kontakt. Zawsze jestem otwarta na pomysły dzieci, bo to oni są najważniejsi i muszą to poczuć. Dla niektórych to bardzo stresujący moment – stanąć na środku i uśmiechnąć się do obiektywu kiedy wszyscy patrzą. Wiele osób (nawet dorosłych) ma z tym problem. Do każdego należy podejść indywidualnie i ze zrozumieniem.

Dzięki nawiązaniu stałej współpracy z daną placówką mogę się zaprzyjaźnić z dziećmi na dłużej. Staję się “Panią Kasią Fotografką”, która systematycznie ich odwiedza. To co zawsze mnie wzrusza to radość na twarzach najmłodszych, które czekają na mnie od progu z przygotowanymi laurkami i opowieściami o wypadających zębach, nabitych siniakach, planach na weekend itp. Nieraz siedzę z dziećmi w kółku na dywanie, wspólnie tańczymy i śpiewamy. Jestem z nimi i dla nich. Staję się obserwatorem, który uczestnicząc w zajęciach/lekcjach tworzy fotograficzne pamiątki. Zaprzyjaźnienie się z dziećmi to chyba najlepsza recepta na dobre zdjęcia. Ja naprawdę uwielbiam te dzieciaki i mówię o nich “moje dzieci”. Moja przygoda z fotografią trwa już kilka lat i coraz częściej zdarzają mi się sytuacje kiedy spotykam na ulicy lub w sklepie nastolatka większego ode mnie, który z daleka krzyczy “Dzień dobry Pani Kasiu”. I nagle otwiera mi się w głowie szufladka “To przecież mały Adaś, któremu kilka lat temu robiłam zdjęcia”.


Kiedy jest najlepszy czas na sesję?

Sesje możemy realizować przez cały rok. W czasie roku szkolnego jest mnóstwo okazji, które warto uwiecznić na fotografiach. Akademie, pasowanie, święta, komers, jesienny spacer, witanie wiosny, zimowa bitwa na śnieżki, walentynki, wycieczki, wizyta gości specjalnych, zawody sportowe to tylko przykłady ważnych wydarzeń. Ciekawą formą sesji są również fotoreportaże, które pokazują dzień z życia przedszkolaka czy ucznia. Są to niepozowane zdjęcia wykonywane np. podczas lekcji czy zajęć, posiłku, zabaw, 


Jak działamy?

Szczegóły sesji ustalane są z Rodzicami (np. Rodzicem z Rady Rodziców) lub z Dyrektorem Placówki (ewentualnie poszczególnymi Wychowawcami). Zdjęcia mogą być wykonane we wnętrzach szkoły/przedszkola, w mini studiu stworzonym w jednym z pomieszczeń placówki lub w plenerze. Po ustaleniu terminu sesji informacja o terminie i charakterze sesji przekazywana jest wszystkim Rodzicom.
Po sesji otrzymują Państwo pakiet zdjęć lub link do galerii, w której sami wybieracie swoje ulubione ujęcia i cieszycie się pięknymi kadrami 🙂

Gadżety
Zdjęcia wykonane w przedszkolu czy szkole mogą być doskonałym pomysłem na prezent dla Babci, Dziadka, Cioci itd. Pięknie oprawione i zapakowane sprawdzą się jako podarunek na wiele okazji. A może bylibyście zainteresowani magnesem ze zdjęciem, kubkiem, kalendarzem lub fotografią w większym formacie? Opcji jest wiele, dla każdego i na każdą okazję. 


Tablo i fotoksiążki
Tabla cieszą się ogromnym powodzeniem już od bardzo dawna. Bazując na zdjęciach wykonanych podczas sesji tworzony jest indywidualny projekt tabla o wymiarach 20×30 (po rozłożeniu 40×30 cm). Oprócz portretów wszystkich dzieci z danej grupy/klasy mogą się tam  znaleźć  również zdjęcia wychowawców, zdjęcia grupowe lub zdjęcia placówki.
Innym ciekawym pomysłem są fotoksiążki, czyli albumy w formacie A4, w twardej oprawie, ze spersonalizowaną okładką. W środku znaleźć się mogą zdjęcia zrobione podczas sesji w klasie, w ławce, w plenerze, zdjęcia zrobione w trakcie zabaw,zajęć, nauki dzięki czemu w albumie powstanie fotoreportaż pokazujący codzienne życie Ucznia czy Przedszkolaka.


Najpiękniejsze zdjęcia to te naturalne, nieudawane. Dzieci mają często swoje pomysły na zdjęcia i należy im na to pozwolić. Sesja powinna być dla nich dobrą zabawą a nie obowiązkiem “bo trzeba zrobić zdjęcie dla Babci”. Dlatego pozwólmy dzieciom na spontaniczność (oczywiście w ramach rozsądku) bo ich wyobraźnia nie zna granic. Foch na małej buzi jest często równie rozbrajający jak uśmiech. Na sesjach staram się poświęcić każdemu tyle czasu ile go potrzebuje. Jeden Przedszkolak stanie i od razu obdarzy mnie pięknym uśmiechem. Inny będzie potrzebować więcej czasu. 

 

Zaczynamy nowy rok szkolny! Przede mną nowe wyzwania. Już się cieszę na spotkania z Przedszkolakami i Uczniami. Jeśli chcielibyście zorganizować sesję fotograficzną dla Waszych Pociech w ich placówce to zapraszam do kontaktu.