Brudny obiektyw może spowodować. że zdjęcie będzie niewyraźne, z małym kontrastem, jak za mgłą.
Temat może wydawać się banalny, ale ma ogromne znaczenie dla jakości naszych zdjęć. Mowa tu o czystym obiektywie. Niby to oczywiste, ale nie zawsze pamiętamy o tym ważnym kroku - przed wykonaniem zdjęć zawsze należy przetrzeć obiektyw. Dotyczy to również obiektywów wbudowanych w naszych telefonach.
Dlaczego czysty obiektyw jest ważny?
1. Wyrazistość i ostrzejszy kontrast
Brudny obiektyw może wpłynąć na wyrazistość i ostrość naszych zdjęć. Cząsteczki kurzu, odciski palców czy paprochy na obiektywie mogą powodować rozmycie obrazu i utratę ostrości. Fotografia to gra detali, a czysty obiektyw pomaga uchwycić każdy niuans i piksel, tworząc bardziej zadowalający efekt wizualny.
2. Problem z kontrastem
Kiedy na obiektywie osadza się kurz czy zanieczyszczenia, może pojawić się efekt, jakbyśmy fotografowali przez mgłę. Kontrast pomiędzy jasnymi i ciemnymi obszarami może być znacznie zmniejszony, co skutkuje płaskim i mało interesującym obrazem. Czysty obiektyw zapewnia ostre kontrasty, które nadają zdjęciom życie i trójwymiarowość.
3. Nieproszeni goście na obiektywie
Paproszki, okruszki, pył – to tylko przykłady nieproszonych gości, którzy mogą zasiedlić nasze obiektywy. Ich obecność na szkle obiektywu może powodować powstawanie plam lub refleksów na zdjęciach. To może być szczególnie irytujące podczas fotografowania w jasnym świetle, gdzie nawet drobne zabrudzenia mogą wpłynąć na końcowy efekt.

Dlaczego więc nasze obiektywy tak często nabierają zabrudzeń?
Przyczyn może być wiele. Dotykamy ich palcami, a na skórze często pozostają tłuszcze czy inne zanieczyszczenia. Fotografując na zewnątrz, kurz i pył mogą wpadać w obiektyw, osadzając się na jego powierzchni. Nawet gdy wydaje się, że aparat jest odpowiednio zabezpieczony w torbie, to podczas fotografowania jest narażony na wpływ warunków zewnętrznych.
Jak dbać o obiektywy w aparacie?
→ Korzystaj z osłon obiektywu.
Osłonki chronią przed kurzem, zarysowaniami i przypadkowymi uszkodzeniami. Gdy nie używasz aparatu, zawsze zabezpiecz obiektyw osłonką.
→ Unikaj dotykania soczewek.
Soczewki są delikatne, a tłuste odciski palców lub zabrudzenia mogą pozostawić trudne do usunięcia ślady. Jeśli musisz oczyścić obiektyw, użyj miękkiego pędzla lub sprężonego powietrza.
→ Regularnie czyść obiektyw.
Czyszczenie obiektywu powinno odbywać się za pomocą specjalnych ściereczek lub ręczników mikrofibrowych, pędzelków i preparatów do tego dedykowanych. Unikaj zwykłych chusteczek papierowych, ponieważ mogą zarysować soczewki.
→ Chroń aparat przed pyłem i wilgocią.
Staraj się unikać sytuacji, gdzie obiektyw może się zabrudzić pyłem lub wilgocią. Jeśli jednak to się stanie, niezwłocznie oczyść obiektyw.
Jak dbać o obiektywy w telefonie?
→ Trzymaj telefon w etui z ochroną obiektywu.
W wielu modelach telefonu obiektywy są wystające i narażone na zarysowania. Etui z odpowiednią ochroną pomaga chronić obiektyw.
→ Unikaj trzymania telefonu w kieszeni razem z kluczami.
Klucze i monety w kieszeni mogą zarysować obiektyw telefonu, dlatego staraj się trzymać telefon w innej kieszeni lub osobnej torbie.
→ Czyść obiektyw regularnie.
Tak samo jak w aparatach, unikaj dotykania soczewek. Do czyszczenia użyj delikatnej ściereczki mikrofibrowej.
→ Zadbaj o telefon gdy planujesz robisz zdjęcia w trudnych warunkach.
Jeśli planujesz robić zdjęcia w trudnych warunkach, takich jak deszcz czy pył, rozważ zakup specjalnych etui ochronnych, które dodatkowo zabezpieczą obiektyw.
